Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Cafea cu lapte

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Donez dispozitiv DALL
 Mesaj Scris: Lun Mai 14, 2012 12:20 am 
Neconectat

Donez dispozitiv DALL si trusa pt muls pt aparat MEDELA cu 2 cupe. Sunt extrem de putin folosite. Le-am cumparat noi, dar am reusit sa alaptez fara ajutorul lor. M-as bucura sa poata fi de folos cuiva. Va pot invata sa le folositi. DALL-ul nou costa 25 de euro iar dispozitivul MEDELA e 27 de euro, dar eu le dau gratis.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: Donez dispozitiv DALL
 Mesaj Scris: Vin Mai 25, 2012 7:50 pm 
Neconectat
Moderatoare

Raluca, gestul tau este de apreciat. :) Poate se va gasi o mama cu probleme in alaptare care are nevoie de ce oferi tu.
Ce este dispozitivul DALL?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mai 26, 2012 1:10 pm 
Neconectat

Uite aici cum se foloseste! Chiar daca e in lb franceza, imaginile sunt suficiente. Ideea e ca, in conditiile in care alapatul a fost compromis de incompetenta personalului din maternitate, sanul trebuie "provocat"sa produca lapte. Copilul suge din punguta sau sticluta in care se afla laptele (alternativa din lapte praf sau lapte matern muls) printr-un tubulet lipit de mamelon stimuland in acelas timp sanul si sugand in acelaasi timp si din san. Este procedeul ideal pt mamele care nu suporta aparatale de muls si/dar mai ales DAL-ul e util pt contactul direct mama-bebelus. Datorita lui, exista bunici si chiar femei care au adoptat copii chiar in varsta de un an si au resuit sa alapteze. E un dispozitiv de ajutare a alaptarii, temporar. Animatoarea care vorbeste pe sonorul filmului este o mama care l-a folosit (Charlotte Yonge) in conditiile in care prntr-o operatie de reducere mamara a avut mari probleme cu alaptatul. L-a folosit timp de 6 luni. Sia-a alatptat apoi copilul pan ala 8 ani ai acestuia. Nu stiu daca a continuat si dupa ca nu am mai reintelnit-o. Dispozitivul meu este, nu o punguta ca in film ci o sticluta din plastic ecologic transparenta.
http://www.youtube.com/watch?v=EEDB7FUfxN8

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mai 26, 2012 10:13 pm 
Neconectat
Moderatoare

Pe aici e cunoscut ca SNS - Supplemental Nursing System. O mamica a binevoit sa ne trimita exemplul ei de SNS realizat acasa - http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/ ... -made.html.

Intr-adevar poate fi util.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Prima pagină » Cafea cu lapte