Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mama m-a alaptat...
 Mesaj Scris: Lun Mai 17, 2010 4:56 pm 
Neconectat

Mama zice ca m-a alaptat 6 luni,dar bunica zice ca pe la spatele mamei imi dadea lapte praf cu gris,ca zicea ca nu ma satur :x Eh,nu mai conteaza acum.
Mi-am dorit enorm sa pot alapta si eram in al 9 lea cer cand de pe la 5 luni de sarcina incepusem sa am colostru :DDe la 7 luni am baut ceai de chimion+fenicul+anason.
Odata ce am inceput alaptatul nimic nu mi-a stat in cale nici ragade nici rupturi,dureri... Biberon nu a mai acceptat de la 3 luni.Adica ultima data a papat la 2 luni cand am fost la o nunta,dar laptic stors si cand am vrut sa mai plec nu am mai avut nici o sansa...voia numai de la san :X

Si sincer,avem enorm de mult noroc ca stam acasa 2 ani.Si consider ca pe langa cei 2 ani ar mai trebui inca un an.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Noi 15, 2010 5:43 pm 
Neconectat

si noi (eu si fratele) am fost alaptati in jur de un an.

eu stiu sigur ca acest lucru m-a influentat, pt ca era mama langa mine si nu m-a lasat sa ii dau lapte praf, cand am fost tentata sa o fac (din cauza temerilor ca nu se satura, etc-stiti voi :) )

"Breastfeeding is not a reflex;it is a learned process. Successful lactation depends on proper information"

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Noi 23, 2010 9:27 am 
Neconectat

eu am fost alaptata putin. nu cred ca mai mult de 2 luni. La fel si fratele meu si sora mea. De fiecare data, probabil in timpul unui puseu de crestere, s-a ajuns la concluzia ca nu ne mai saturam si mama a introdus laptele praf.
Bine, atunci, chestia cu "ne-saturatul" era la ordinea zilei. Plus alaptatul la 3 ore, ceaiul etc.
Eu insa alaptez de 2 ani, spre uimirea tuturor. Multi credeau ca n-o sa am lapte pentru ca am sanii foarte mici. Nu ma credeau ca n-are nici o legatura.

Trebuie sa spun ca alaptatul ne-a salvat intr-o serie de perioade dificile. In primul rand in timpul micilor boli cum ar fi rosu in gat sau indigestii (nu multe, dar in timpul carora refuzul de a manca si a bea ar fi putut avea urmari urate). In al doilea rand, alaptatul a fost o binecuvantare la inceputul sederii noastre in Danemarca. A fost o perioada grea pentru toti, iar David a simtit-o din plin. Se regasea la san si capata incredere si siguranta.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Dec 29, 2010 12:43 am 
Neconectat

Eu am fost alaptata doua luni, cand mama m-a dus la bunica la tara, incepea serviciul... Nu am vorbit foarte multe cu ea despre alaptare. dar faptul ca nu am fost alaptata mult nu m-a influentat in niciun fel sa nu-mi alaptez copilul. Se pare ca bunicile noastre au alaptat mai mult decat mamele! Pe mine bunica m-a sustinut foare mult cu alaptatul, telefonic, pacat ca e departe.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mar 19, 2011 5:02 pm 
Neconectat

Mama m-a alaptat pana la varsta de 1 an, cand a plecat prima oara de langa mine pentru cateva zile si a pierdut lapticul.
M-a alaptat exclusiv pana la varsta de 3 luni, dupa care a inceput diversificarea ca nu mai avea suficient lapte pentru pofta mea si se pare ca nimeni nu a stiu sa o sfatuiasca altfel la vremea aceea.
Acum ca stie de la mine mai multe informatii, ar fi facut altfel...

Din pacate "m-am luptat" un pic cu ea de cand am devenit eu mamica la capitolul idei preconcepute gen:
- copilul sa manance regulat la 3 ore si sa fie trezit (asa cum a fost ea invatata din spital)
- de ce nu-i dai si ceai sau apa ca ii e sete?
- diversificarea inceputa la 6 luni e cam tarzie...etc.

Dar informand-o cu ce informatii avem astazi la dispozitie si-a schimbat total parerea. =D>

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mar 19, 2011 8:21 pm 
Neconectat
Moderatoare

Monique28, bravo ei!!!

Oricum era bine intentionata. Faptul ca are incredere in tine si ai reusit sa o informezi, iar ea sa accepte, este extraordinar!

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare