Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: biberon sau canita?
 Mesaj Scris: Mie Sep 05, 2012 9:49 pm 
Neconectat

peste cam doua saptamani trebuie sa imi las baietelul de 6 luni alaptat exclusiv, cu mama,pentru mai multe ore pe zi. dilema mea este urmatoarea: avand in vedere ca vreau sa alaptez pana la doi ani, cum e mai bine sa ii las laptele( de san, muls) mamei sa il dea, in biberon sau in canita cu cioc? in bibe i-am mai lasat cateva zile inca din prima luna,dar manca putin pe atunci si chiar si asa, primele doua supturi dupa ce papa biberon erau mai dificile,ca nu prea mai avea chef sa traga la san. acum am facut o pauza de biberon de doua luni ,e mai mancacios si mi-e frica sa nu ii placa mai mult sa bea din alt "device". asa ca ,ce e mai inofensiv: biberonul sau canita cu cioc? (sa mai zic ca le urasc pe amandoua? )
multumesc.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: biberon sau canita?
 Mesaj Scris: Sâm Noi 17, 2012 12:12 pm 
Neconectat
Moderatoare

Ramona, ce metoda a acceptat bebe?

Biberonul nu este de preferat deoarece interfereaza cu alaptarea. Canita cu cioc ar fi una din solutii, dar depinde cum este tetina.
O alta varianta ar fi oferirea laptelui dintr-o cana de silicon, moale. Bebe isi va lua cat lapte are nevoie din cana, iar cel care ofera nu impune cantitatea.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului