Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea în timpul sarcinii şi în tandem

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pierderea unei sarcini
 Mesaj Scris: Joi Apr 29, 2010 7:04 am 
Neconectat

permiteti-mi sa citez din comentariile de pe blog si sa imi dau cu parerea.
"emese spunea...
in timp ce o alaptam pe Anais am ramas de 2 ori insarcinat si pot sa zic ca cantitatea de lapte a scazut extrem de mult. nu prea pot cuantifica dar Anais statea si o ora la piept ca sa soarbe si ultimul strop din piept si vedeam ca nu era satula. ea insa refuza in continuare sa manace mancare solida iar lapte praf nu i-am dat eu.

ambele sarcini s-au oprit in evolutie in jurul saptamanii a 8-a dar cauza este probabil de natura genetica si nu a avut de-a face cu alaptatul. asta e feeling-ul meu...

(brish) spunea...

Oare ce s-a intamplat Emese. S-a oprit din evolutie? Stiu ca multi dau vina si pe alaptat. Hormoni raspunzatori de stimularea lactatiei ar putea afecta sarcina?"

Hormonii raspunzatori de lactatie sunt prolactina si ocitocina.(stiu ca stiti :P)
prolactina, sper ca bine imi aduc aminte... impermeabilizeaza mucoasele pentru nidare si migrarea oului prin si din trompe in uter. in plus itervine in echilibrul estrogeni/ progesteron, hormoni de care depind fazele ciclului menstrual si pastrarea unei sarcini.
asa ca o cantitate mare de prolactina poate interfera cu o sarcina atat de mica (primul trimestru), dar cred ca nu doar acest fapt e responsabil de avort, ci un cumul de factori.
ocitocina, responsabila de ejectia laptelui, provoaca si contractii ale musculaturii netede si implicit a celei uterine si a colului. aceasta poate contribui la pierderea sarcinii.
dar repet, e nevoie de un cumul de factori sunt nenumarate cazuri de alaptare in perioada sarcinii si in tandem, fara cea mai mica problema.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: pierderea unei sarcini
 Mesaj Scris: Joi Apr 29, 2010 6:36 pm 
Neconectat
Moderatoare

Ralus, te pup!

Multumesc pentru preluarea intrebarii.
:X

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: pierderea unei sarcini