Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Înţărcarea

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De ce nu il intarci , nu vezi ca e numai dupa tine?
 Mesaj Scris: Dum Feb 14, 2010 5:41 pm 
Neconectat

Ador sa il alaptez. Cand il privesc ,a unge pe suflet. Sotul meu ca de aia e atat de dependent de mine, deoarece il alaptezz si asta s-ar schimba daca l-as intarca.

Nu stiu multe despre atasament, e drept! Eu una ador sa il simt cat mai aproapee: ziua, noaptea dar plange incontinuu si daca dispar 1 minut si nu stiu cat e de bine asta pentru el.

Daca e ceva urgent si trebuie sa dispar 1 h, ce fac cu el? Cum suporta el despartirea?

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: De ce nu il intarci , nu vezi ca e numai dupa tine?
 Mesaj Scris: Dum Feb 14, 2010 6:41 pm 
Neconectat

Asa se intampla si la noi, suntem dependente una de alta. Eu sper doar ca e chestiune de timp.
Daca alaptarea ar da dependenta mai tarziu, atunci mi-as face probleme.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Feb 15, 2010 8:58 pm 
Neconectat
Moderatoare

Si daca l-ai intarca, tot dupa tine ar fi! Asta e menirea lor in primii ani de zile - putini de altfel, daca stam sa ne gandim ca vor fi ani mai multi cand vor fi departe de noi - asa ca , de ce nu am profita?

Brish depinde de urgenta!
Eu in 3 ani de stat acasa cu D., cand aveam vreo urgenta am facut in asa fel incat sa am copilul langa mine. Si de aia s-au inventat purtatoarele! :D Adevarat ca imi era ceva mai greu, dar m-am descurcat cu el alaturi.
Pe la 2 ani si ceva am plecat la piata, singura, fara el. Si stateam cu teama ca daca ma cere, daca cere lapte matern. Aveam impresia ca nu pot merge pe strada, eram obisnuita sa-l tin de mana sau sa-l am in brate.
Dupa o ora alergam catre casa, disperata - iar el se juca minunat, cu tati al lui, isi cladeau relatia :-D
Acum, la 3 ani+ cere singur la buni ca ii e dor de ea si sta si cate 2 ore la ele.

Lu plange acum cand nu esti langa el pentru ca e in desfasurare ansia de despartire si e minunat ca o "declara".
Eu il asiguram pe D. ca ma intorc chiar si daca mergeam la bucatarie; ii explicam cam ce fac acolo unde plec, ii descriam cu lux de amanunte si ca ma intorc la el.

Uneori, nu e numai alaptarea "vinovata", dar e usor sa avem un motiv la indemana pe care sa-l invocam.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Feb 17, 2010 3:36 pm 
Neconectat

Sa stii Brish ca alaptatul nu are asa de mult de a face cu dependenta. Cel putin nu in cazul meu si al lui Vlad. Desi il alaptez, pot sa il las linistita cu tati sau cu o alta persoana cunoscuta lui si totul e ok, nici macar nu intreaba de noi :D , si sa ma duc la servici sau la meditatii sau mai stiu eu unde. Recunosc ca il iau cu mine de cate ori pot, il alaptez atunci cand cere si unde cere, dar nu e dependent 100% de mine. Eu zic ca am reusit asta pentru ca inca de bebe a fost inconjurat de ft multa lume si incurajat sa mearga la fiecare. In cercul nostru de prieteni suntem singurii care avem copil, deci iti dai seama ce iese cand apuca ei la copilul meu ;) . Iar el este foarte fericit atunci cand avem musafiri.

Acum, sper sa nu va faceti o impresie gresita, deoarece niciodata nu plec linistita si nu stau nicaieri decat strictul necesar, gandul meu zboara tot timpul la el, dar din pacate trebuie sa ne castigam si existenta si cum altfel decat muncind?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Feb 18, 2010 11:12 pm 
Neconectat

dacae de intarcare eibine nu as fi in stare. Ador sa iltin la piept. Ma gandeam la un accident de exemplu...euin spital cine stie in ce stare si el nealaptat. Ce se intampla in mintea lui? Ce gandeste el? Poate fara titi?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Feb 18, 2010 11:14 pm 
Neconectat

Sotul meucrede ca lipsa libidoului e O din cauza alaptarii. O fi! Si el ma vrea ...si eu..dar nu ca altadata b-(

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Feb 19, 2010 6:52 pm 
Neconectat
Moderatoare

brishtara scrie:
e O din cauza alaptarii.

Da, da , alaptarea e de vina :D 8-} ;;)

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Feb 19, 2010 11:56 pm 
Neconectat

Hmmmm, se mai desteapta omul; habar nu aveam de asta :o

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Feb 20, 2010 9:45 am 
Neconectat
Moderatoare

Olga eu eram ironica (imi permit cu Brish :D), ca mai tot timpul cand nu e cineva sigur de motiv scoate alaptarea vinovata (de ex. nu mananca copilu'- pai daca il tii numa' la san; sotia e nervoasa - pai daca alapteaza!, am ameteli - pai alaptezi, de aia samd)

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Feb 26, 2010 3:13 pm 
Neconectat

Bun :lol: si eu chiar credeam ce e pe bune.... :P

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Prima pagină » Înţărcarea